İyi Uygulama Örnekleri
05 Nisan 2022

 

SOSYAL MESAFELİ HASTA ZİYARETİ UYGULAMASI

 

Yataklı sağlık tesisleri bünyesinde faaliyet gösteren yoğun bakım servislerindeki hizmetler, ilgili mevzuatlar ile belirlenen usul ve esaslara göre sunulmaktadır. Pandemi öncesi bu uygulamalar kapsamında yoğun bakım ziyaretleri belirlenen kurallar kapsamında yürütülmekte iken COVİD 19 pandemisi nedeniyle Sağlık Bakanlığı bünyesinde erken dönemde oluşturulan Koronavirüs Bilim kurulunun önerileri doğrultusunda alınan sıkı tedbirler kapsamında ek temasın azaltılmasına yönelik yoğun bakımlarda yatan hasta ziyaretleri yasaklanmıştır.

 

Hastanemizce Hasta Hakları mevzuatı gereği hasta yakınlarının, hastalarının sağlık durumları hakkında “Hasta Hakları Yönetmeliği” ile belirlenen ilke ve kurallar çerçevesinde bilgilendirmesi yapılmaktadır. Ancak; bununla birlikte birbirlerini görememeleri nedeniyle oluşan kaygıyı azaltmak, hasta ve hasta yakınlarını duygusal olarak desteklemek ve hastaların iyileşme süreçlerini katkı sağlamak için    “Sosyal Mesafeli Hasta Ziyareti” ile görüntülü görüşme uygulaması Ocak 2021 tarihinden bu yana başlatılmış olup hastanemiz Sosyal Hizmet birimi tarafından koordine edilmektedir.  Uygulama ile Hasta ve Çalışan Güvenliği kapsamında kurumumuzda salgının bulaş riskinin yönetilmesi,  hasta-hasta yakınlarının kaygılarının azaltılması ve hasta memnuniyetinin arttırılması amaçlanmıştır.  

 

Aynı zamanda “Sosyal Mesafeli Hasta Ziyareti” uygulamamız Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğümüz tarafından diğer sağlık tesislerine teşvik edici ve ilham verici olarak “İyi Uygulama Örneği” seçilerek https://iyiuygulamaornekleri.saglik.gov.tr/ adresinde yayınlanmıştır.  • DSC_7471.JPG
  • DSC_7576.JPG